Kāpēc akcija tiek rīkota?
Aprīlī notikusī aptauja par Covid-19 krīzes ietekmi uz studējošo finansiālo stāvokli atklāja satraucošu ainu – teju 10 000 studenti varētu pārtraukt studijas vīrusa izraisīto seku dēļ. Lai mazinātu krīzes triecienu augstākās izglītības sistēmai un izvairītos no studijas pametušo pievienošanās augošajam bezdarbnieku pulkam, politikas veidotāji konceptuāli atbalsta ideju par īpašu stipendiju fonda izveidi no krīzes vissmagāk skartajiem studentiem.
Tomēr ar to nepietiek – grūtības atļauties studēt nav jauna problēma, un šī krīze tikai izceļ ilgstošo sociālā atbalsta mehānismu trūkumu augstākajā izglītībā. Tas daudzus piespiež paralēli studijām strādāt, bet mazāk nodrošinātajiem neļauj studēt vispār. Latvijā paralēli studijām regulāri strādā teju puse pilna laika studējošo, un vidējais darba stundu skaits nedēļā sasniedz 31, kas ir viens no lielākajiem Eiropā, liecina 2017. gada Eurostudent pētījums. Turklāt 48% strādā ar studijām nesaistītā jomā, tā nevis gūstot vērtīgu pieredzi izvēlētajā jomā, bet gan zaudējot laiku, ko varētu veltīt pilnvērtīgām studijām.

Kā piedalīties akcijā?
Lai piedalītos akcijā, nofotografējies ar lapu, uz kuras redzams uzraksts “#GribuStudēt, lai…” vai “#GribuStudēt, bet...”, to papildinot ar vēstījumu lēmumu pieņēmējiem – iemesliem, kāpēc iespēja turpināt studēt ir svarīga, vai finansiālām grūtībām, ar kurām esi saskāries studiju laikā. Ievieto foto sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #GribuStudēt un ierakstā atzīmē Latvijas Studentu apvienību un politikas veidotājus – ministrijas, Saeimas deputātus, politiskās partijas vai kādu citu.

Kāds atbalsts studentiem nepieciešams?
Lai risinātu Covid-19 atstātās sekas, nepieciešama īpaša stipendiju fonda izveide krīzes vissmagāk skarto studējošo atbalstam. Šis fonds varētu būt sākums sociālo stipendiju – mehānisma, kas ļauj neaizsargātākajai sabiedrības daļai studēt – ieviešanai ilgtermiņā.
Nepieciešams palielināt arī šobrīd pēc akadēmiskajiem kritērijiem piešķirto valsts stipendiju skaitu un apmēru. Tās šobrīd saņem aptuveni katrs desmitais budžeta vietā studējošais, turklāt šīs stipendijas apmērs nav mainījies kopš 2004. gada – tie ir 99,60 eiro mēnesī. Tas neļauj stipendiju saņēmējiem – izcilākajiem studentiem – veltīt vairāk laika studijām, nestrādājot algotu darbu vai būtiski samazinot slodzi, jo līdzekļu ikdienas tēriņu segšanai nepietiek. LSA uzskata, ka stipendiju apmērs jāpalielina vismaz līdz 250 eiro un stipendijas saņēmēju skaitu ir nepieciešams palielināt.
Tāpat nepieciešams palielināt šoruden izsniedzamo pilnībā valsts galvoto studiju un studējošā kredītu skaitu no plānotajiem 2000 līdz vismaz 2500. Lai novērstu Covid-19 krīzes sekas un veicinātu valsts ekonomikas atlabšanu, nepieciešams palielināt valsts finansēto studiju vietu jeb budžeta vietu skaitu nozarēs, kuru speciālisti īpaši nepieciešami, tostarp, medicīnā, STEM un IT nozarēs. Visbeidzot, nepieciešams izveidot īpašu finansiālā atbalsta programmu augstskolām un koledžām Covid-19 seku novēršanai, lai rudenī zaudējumu dēļ neciestu studiju kvalitāte.

Mēs aicinām akcijā piedalīties studentus, skolēnus, absolventus un visus tos, kuriem rūp pieejamāka augstākā izglītība. Šis nav stāsts tikai par tiem, kuri saskārušies ar grūtībām šobrīd, bet arī par tiem, kuri vēlēsies studēt nākotnē!

Facebook video: https://www.facebook.com/watch/?v=339677310344764

YouTube video: https://www.youtube.com/watch?v=0nnSRjsnKkQ&feature=youtu.be

Raksts LSA mājaslapā: https://www.lsa.lv/studenti-akcija-gribustudet-aicinati-cinities-par-pieejamakam-studijam/

Studentu padome ir brīvprātīga personu apvienība, kas apvieno un pārstāv divdesmit sešu Latvijas koledžu asociācijā esošo mācību iestāžu studējošo pašpārvaldes, par savu mērķi izvirzot studentu kā nozīmīgas sabiedrības sociālas grupas tiesību un interešu ievērošanu.

7.11.2017. Rīgā notika LKA SP dibināšanas sanāksme, kurā tika pieņemti organizācijas statūti un ievēlēta valde.

SP savu mērķu izpildei veic sekojošo:

- delegē savus pārstāvjus darbam valsts, pašvaldību un nevalstisko organizāciju koleģiālajās lēmējinstitūcijās;

- veicina sadarbību ar Latvijas un ārvalstu organizācijām izglītības, zinātnes un sporta jomās;

- izplata informāciju par koledžās studējošajiem aktuāliem notikumiem, norisēm un problēmām;

- aktīvi pauž studējošo viedokli, nostāju un attieksmi, t.sk. publiskajā telpā;

- organizē kultūras, izklaides un izglītojošus pasākumus;

- sadarbojas ar Latvijas Studentu apvienību.

c6bbf8f87243697ce35274de3f7f83cf 450x310

Adrese: Kronvalda bulvāris 1A 

Rīgā, LV-1010

Tālr.: 67508863, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

RV

Latvijas Koledžu asociācijas Studentu padome 2019.gada 15.februārī aicināja ikvienu koledžas studentu (gan tos, kam otra pusīte jau ir, gan brīvos un ne tik brīvos) nosvinēt svētkus kopā ar draugiem. Valentīndiena iekrita ceturtdien, tāpēc, lai visi varētu kārtīgi atpūsties, balle notika piektdienas vakarā Nacionālajā Aizsardzības akadēmijā.
Pasākumu kuplināja grupa "Taktsmērs", DJ "WNTD", darbojās fotosalons, konkursu uzvarētāji tika pie balvām un dejas turpinājās līdz rīta gaismai.

Latvijas Koledžu asociācijas Studentu padome 2018. gada 18. oktobrī aicināja republikas koledžās studējošos uz radošajām darbnīcām Ogrē. Šoreiz diskusijās un domu apmaiņā par augstāko izglītību piedalījās 22 dalībnieki. Radošo darbnīcu ietvaros jauniešiem bija iespēja dalīties ar savu pieredzi un informēt par studentu aktivitātēm, par sabiedriskajām norisēm koledžās,  izsakot to ar dažādām metodēm un darbiem radošajās grupās.

Apmācību laikā tapa daudzveidīgas idejas, arī konkrēti risinājumi pirmā līmeņa augstākās profesionālās izglītības kvalitātes uzlabošanai un mācību iestāžu infrastruktūras sakārtošanai.
            Studentu padomes aktīvisti tikšanās noslēgumā apkopoja arī ierosinājumus turpmākajam darbam:

  • starptautiskā sadarbība (ar pasniedzējiem, studentiem, koledžām ārzemēs);
  • dalība republikas koledžās notiekošajās pētniecisko darbu konferencēs;
  • regulāra informācija par studentu pasākumiem koledžās;
  • iespēja apmeklēt lekcijas citās koledžās,
  • viesstudentu pieredzes apmaiņa.

Runājot par problēmām, klātesošie minēja studentu skaita samazinājumu vairākās koledžās, akcentēja nepieciešamību pēc jaunajām tehnoloģijām studiju procesa apguvē, kas radītu daudz efektīvāku un studijām patīkamāku vidi.

Studiju gada ietvaros Latvijas Koledžu asociācijai ir iecere organizēt konferenci, kurā tiks aicināti piedalīties tieši pirmā līmeņa augstākās profesionālās izglītības studiju programmās studējošie, lai varētu dalīties ar saviem pētījumiem, diskutēt par aktuāliem izglītības jautājumiem. Studentu padomei ir ideja – vēlreiz noorganizēt radošās darbnīcas par augstākās izglītības un studējošo aktualitātēm, bet nu jau klātesot un iesaistoties lielākam koledžu studentu skaitam.

Lāsma Runcīte

LKA SP valdes locekle

tn sp2018

Studentu padome

LATVIJAS KOLEDŽU ASOCIĀCIJAS
STUDENTU PADOMES STATŪTI SKATĪT ŠEIT.